3F Superliga -AGF tvivler på Gjesing
2008-11-23 20:57:02
Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk

AGF tvivler på Gjesing

Jens Gjesing var AGF’s største profil i dagens 2-1-nederlag i Parken, men hverken AGF eller spilleren selv ved om samarbejdet fortsætter næste sæson.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

22-årige Jens Gjesing har de seneste kampe sendt Kim Madsen ud på bænken i midterforsvaret, og i dag var Gjesing så rykket op på midtbanen, hvor han leverede en god indsats, som AGFs bedste spiller.

Selvom han nyder øjeblikkelig succes, så har han endnu ikke hørt fra AGF om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer. Det skyldes at AGF er i tvivl om den unge spiller.

- Jeg er lidt i tvivl om Gjesing. Han kører lidt op og ned, selvom han var fremragende mod FCK. Det er som bekendt ikke svært at komme op på toppen, det er svært at blive der, siger sportschef Brian Steen Nielsen til sporten.dk.

Han vil først snakke med den kommende træner Erik Rasmussen om Gjesing, og erkender at der er en risiko for at den unge spiller smutter, når han fra nytår kan forhandle frit med andre.

Annonce
Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce