3F Superliga -Brøndby tilknytter fankoordinator
2010-10-26 10:55:44
Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk

Brøndby tilknytter fankoordinator

Brøndby har ansat en fankoordinator, som skal styrke dialogen og samarbejdet mellem klub og fans.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

På fanscenen i Brøndby har man længe ytret ønske om en bedre dialog med klubben. Nu forsøger Brøndbys ledelse sig så med en ordning, der skal forsøge at sikre en bedre dialog mellem fans og klubben.

Det gør man ved at tilknytte en fankoordinator, der, skal være bindeled mellem fans og klub samt refererer direkte til direktionen i Brøndby.

- Vi har valgt at tilknytte en fankoordinator af flere årsager. Dels ved vi, at det fra fanside har været efterspurgt, og dels er vi som klub interesseret i at vedligeholde og styrke dialogen med klubbens fans. Fra vores samarbejde med fanforskere fra ind- og udland ved vi, at dialog og samarbejde er vejen frem mod mere positiv og mindre negativ fankultur, siger direktør Ole Palmå til Brøndbys hjemmeside og fortsætter:

- Vi har blandt andet ladet os inspirere af den europæiske fodboldscene, hvor fankoordinatorer flere steder har været med til at forbedre klubbernes kommunikation med deres fans og skabt en bedre indbyrdes forståelse og deraf en mere positiv fankultur. Det samme håber vi at opnå i Brøndby IF. Vi håber på, at hele vores fanskare vil tage imod initiativet lige så positivt og åbent, som det er tænkt fra vores side.

Stillingen som fankoordinator besættes af MCT, der har baggrund i fanscenen omkring Brøndby, ligesom han også skulle være en fyr, der har kommunikative og fodboldmæssige erfaringer med i bagagen.

Annonce
Annonce

72 kommentarer

Se kommentarer
Annonce