






Det har ofte været ganske dramatisk, når FC Midtjylland og AGF er stødt sammen i træningskampe. For et år siden vandt midtjyderne med 2-1, men ved den lejlighed fil ulvene to spillere udvist.
I dag var det AGFs tur til at få en spiller udvist, georgiske Davit Devdariani røg ud ti minutter før tid, da han efter noget infight slog ud efter en midtjysk spiller. En uheldig afslutning på kampen for Devdariani, der ellers havde leveret en flot indsats.
Efter en halv times spil var det således georgieren der gjorde det til 1-0, en føring der dog kun holdt et minut. Det samme gjorde det uafgjorte resultat, så var AGF’erne igen foran med en enkelt pind.
Et kvarter inde i anden halvleg øgede AGF’erne så yderligere, da Peter Graulund formåede at sende et indlæg i kassen, men midtjyderne gav ikke op. Mikkel Thygesen fik først reduceret, og i kampens overtid kunne midtjyderne så sikre 3-3 efter en gevaldig gang klumpspil.
Både AGF og FC Midtjylland stillede op med en lang række af klubbernes normale førstevalg, dog manglede århusianerne navne som Mark Howard og Nando Rafael i startopstillingen, mens midtjyderne stillede uden Winston Reid, Adigun Salami og Gheorghe Florescu.


AGF
FC Midtjylland
3F Superliga

































