I vinter mistede Lyngby et stort angrebstalent i form af 18-årige Mads Thomsen, der skiftede til FC Nordsjælland. Nu har klubben formået at holde på et af sine andre angrebstalenter. Den 18-årige angriber, Christian Gytkjær, der er topscorer i U18-ligaen, har således fået forlænget sin kontrakt frem til 2010.
- Vi synes han har et talent der skal prøves af i A-truppen. Christian har et år tilbage af skolen, så vi skal have passet det ind med træningen, men klart, han skal prøves af i efteråret, siger sportschef Birger Jørgensen til klubbens hjemmeside.
Gytkjær, der kom til Lyngby i 2005 fra Roskilde 06, har scoret ni gange i denne sæsons ni kampe i U18-ligaen og har spillet med på landsholdene på såvel U16, U17 som U18. Tidligere har Gytkjær været til prøvetræning i Liverpool.


Lyngby Boldklub
3F Superliga
Betinia Liga



























