Nabil Aslam havde en sæson i AC Horsens, hvor han var lidt inde og ude af holdet. Dels på grund af skader, men der var også en periode i efteråret, hvor træner Johnny Mølby satte ham af.
Der er dog ingen problemer i forholdet til træneren, fortæller Aslam. Overordnet har sæsonen med nedrykningen i mente været en skuffelse.
- Det var en skidt sæson, i og med vi røg ned. Fra min egen synsvinkel var sæsonen præget af skader. Når man røg ud, var der nogle andre, der tog over. Når de gjorde det godt, sad man på bænken. Det var selvfølgelig ikke tilfredsstillende, men man kunne ikke gøre så meget andet end at kæmpe videre til træning, siger Nabil Aslam til bold.dk.
- Når jeg var fit for fight, fik jeg også chancen og spillede nogle kampe. Så jeg har ikke været utilfreds med Johnny, og han har heller ikke været utilfreds med mig, siger forsvarsspilleren.
Nabil Aslam regner med at tage kampen op i 1. division.
- Jeg har to et halvt års kontrakt endnu. Selvfølgelig vil man gerne spille på højeste niveau, men jeg fylder 29 til sommer, så det er nok ikke fordi, der kommer en klub og lægger mange penge. Kommer der et bud, så vil jeg gerne kigge på det, og det tror jeg også gerne, klubben gerne ville, hvis det var. Men markedet er rimelig svært for tiden.
- 1. division er en helt anden verden. Der skal arbejdes med musklerne, hvis man gerne vil op igen. Vi har været dernede en gang før, så vi ved, hvordan det er. Det bliver rigtig hårdt arbejde, og banerne bliver heller ikke gode, siger forsvarsspilleren.
Nabil Aslam spillede 17 Superliga-kampe i den forgangne sæson, heraf de 11 fra start.
kristian@bold.dk


AC Horsens
3F Superliga
Betinia Liga































