3F Superliga -AaB-chef: Patrick O-afløser skal være erfaren
2020-08-20 09:15:02
Foto: AGF

AaB-chef: Patrick O-afløser skal være erfaren

Hvis AaB skal erstatte Patrick Olsen, skal det være med en rutineret spiller med stor kvalitet, siger sportschef Inge Andre Olsen til Nordjyske.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AaB solgte onsdag Patrick Olsen til AGF for det, der ifølge Ekstra Bladet kan løbe op i ni millioner kroner, hvis alle bonusser bliver udløst.

AaB's sportschef, Inge Andre Olsen, kalder Patrick Olsen for en god historie, og han vil kun erstatte ham med en erfaren spiller med stor kvalitet.

- I det hele taget er Patrick Olsen jo en god historie, fordi han blev hentet for små penge, og nu er han blevet solgt for noget mere, så det er cadeau til sportschef og træner på det tidspunkt, siger Inge Andre Olsen til Nordjyske.

- Nu synes jeg, at vi har fået skabt en øget konkurrence i truppen med de navne, vi allerede har hentet ind. Der er mange sultne spillere, der vil konkurrere og udvikle sig. Og samtidig har vi holdt på nogle erfarne kræfter.

- Men vi er altid åbne for nye spillere, og skal vi erstatte Patrick, så skal det være en erfaren spiller, der samtidig har stor kvalitet.

AaB hentede samtidig den portugisiske midtbanespiller Pedro Ferreira onsdag.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

48 kommentarer

Se kommentarer
Annonce