23 AaB-spillere var i aktion, da de mandag mødte ÍBV Vestmannaeyjar i den næstsidste træningskamp før forårssæsonen i Betinia Liga.
AaB tabte opgøret efter en skidt første halvleg, hvor de kom bagud med to mål.
Arnar Breki Gunnarsson og Sesar Örn Hardarson kom på måltavlen inden pausen, før et helt nyt aalborgensisk mandskab indtog grønsværen efter pausen.
Her reducerede Kelvin John blot et minut inde i anden halvleg, hvilket også blev kampens sidste scoring.
AaB jagtede på trods af stor dominans i anden halvleg forgæves en udligning og led årets første nederlag i opstarten.
Artiklen fortsætter efter billedet

På fredag spiller 1. divisionsholdet den sidste testkamp, hvor norske Sandefjord Fotball venter.
AaB indleder foråret i Betinia Liga mod Hillerød, når mandskaberne mødes den 27. februar.
De to mandskaber spillede 2-2 i sæsonens første indbyrdes opgør.
AaB jagter point, der kan bringe dem tættere på oprykning til Superligaen. AaB har 26 point og er seks point efter Hillerød, som ligger på andenpladsen med 32 point.
Det er samme pointantal, som Lyngby har på førstepladsen.

Superliga-profiler siger farvel
Hattrick | Afsnit 81Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.
Læs mere
AaB
Betinia Liga
Træningskampe




























