La Liga byder søndag på sæsonens første møde mellem Real Madrid og Barcelona.
Opgøret spilles på Bernabeu i Madrid, og lørdag aften har gæsterne offentliggjort truppen til opgøret.
Her fremgår det, at danske Andreas Christensen ikke er med. Forsvareren har på det seneste døjet med sygdom. Christensen var heller ikke med tidligere på ugen, da Barcelona besejrede Olympiakos i Champions League.
AC er dog ikke det eneste bemærkelsesværdige fravær i Barcelonas trup. Heller ikke spillere som Raphinha, Robert Lewandowski og Dani Olmo er blevet deres skader kvit.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den tidligere FC København-spiller Roony Bardghji kan komme i aktion, da han er inkluderet i truppen. Svenskeren leverede tirsdag et bemærkelsesværdigt oplæg i Champions League. Du kan se aktionen i videoen til artiklen.
Søndagens El Clasico fløjtes op klokken 16.15. Nedenfor kan du se Barcelonas trup til opgøret.
𝐂𝐎𝐍𝐕𝐎𝐂𝐀𝐓𝐎𝐑𝐈𝐀 ⚔#ElClásico pic.twitter.com/rOutbPawhO
— FC Barcelona (@FCBarcelona_es) October 25, 2025

Hjulmand tæt på Atlético Madrid
Hattrick | Afsnit 141Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid.
Læs mere
Barcelona
La Liga






































