Allsvenskan afgøres lørdag med en spændende sidste runde, hvor tre hold stadig kan blive mester.
Tirsdag uddeles en række priser, og Malmös danske midtbanedynamo Anders Christiansen er nomineret til den fineste pris - Årets MVP.
Christiansen er også nomineret til Årets midtbanespiller, og han kan dermed vinde begge priser for anden gang.
Den 27-årige Christiansen vandt således også Årets MVP og Årets midtbanspiller i 2017, inden han blev solgt til belgiske Gent.
Christiansen er i MVP-kategorien oppe mod Hammarbys Muamer Tankovic og Djurgårdens forsvarsprofil Marcus Danielson.
I midtbanekategorien dyster han med Tankovic og AIK's Sebastian Larsson.
Ingen andre danskere er nomineret, men den tidligere FCM-keeper Johan Dahlin er nomineret til Årets keeper for sine præstationer i Malmö-buret.
Og den tidligere Randers-spiller Nikola Djurdjic er nomineret til Årets angriber efter at have lavet 12 mål i 26 kampe for Hammarby.


Malmö FF
Allsvenskan





























