2025-03-17 17:17:00

Ærlig Achouri lider: Kan ikke lyve over for mig selv

Elias Achouri fortæller hudløst ærligt, at han er inde i en stor personlig spillemæssig nedtur i FC København-trøjen efter søndagens nederlag til Viborg. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Viborg
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

VFF

3 - 2

FCK

26'
01
Giorgi Gocholeishvili
Mål
41'
02
Jordan Larsson
Mål
48'
12
Serginho
Mål
60'
22
Stipe Radic
Mål
66'
32
Anosike Ementa
Mål

Slukøret. Vred. Skuffet. 

Det hele stod malet i ansigtet på Elias Achouri, da han søndag aften skulle sætte ord på det smertelige nederlag til Viborg, efter FC København ellers havde ført 2-0 ved pausen. 

Selv havde tuneseren langt fra sin bedste kamp, og han er heller ikke bleg for at erkende, at han lige nu er en skygge af sig selv. 

Det fortæller han, da Bold efter kampen spørger ham, hvilken han følelse han har i forhold til sine egne præstationer, der er langt fra det høje topniveau, han tidligere har vist. 

Men med til historien hører også, at han i store dele af sæsonen har døjet med skadesproblemer. 

- Jeg tror, folk glemmer, at jeg kommer fra at have været skadet længe. Jeg har kun været tilbage i en måned. Det er ikke en undskyldning, for mit niveau er ikke godt nok, og jeg skal give meget mere. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Ærlig Achouri lider: Kan ikke lyve over for mig selv
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Men nogle gange går det op og ned i fodbold, og for mig er det vigtigste at holde hovedet højt og blive med med at arbejde. Jeg skal nok komme tilbage. Følelsen er lort, jeg har det af lort til lige nu, men jeg tror stadig på mit talent, og jeg skal bare fortsætte med at arbejde. 

Den værste følelse
Elias Achouri har fortsat ikke scoret et eneste mål for FCK i denne sæson og er blot noteret for én assist i 27 kampe på tværs af turneringer, og det er det, der gør mest ondt på ham.

For han er klar over, at han i langt højere grad kan bidrage, end han gør lige nu. 

- Det er den værste følelse, at jeg ved, at jeg kan give så meget mere til holdet. Lige nu giver jeg ikke noget til holdet, så selvfølgelig er følelsen ikke god.

- Men fodbold er også kollektivt, og jeg kan ikke gøre alt alene. Hvis jeg gør det godt, og vi vinder, så er det ikke Elias, der vinder, det er FCK, som vinder. Nu taber vi, og så er det ikke Elias, der taber, men FCK. 

- Følelsen er lort, og nu skal jeg bare arbejde endnu mere og hårdere for at komme tilbage, lyder det gentagne budskab fra kantspilleren. 

Vi skal ikke skrue tiden længere tilbage end til sidste sæson for at finde imponerende præstationer fra den driblestærke tuneser, der var assistkongen i Superligaen med hele fire oplæg.

- Jeg er langt fra. Det kan alle se. Jeg kan ikke lyve for mig selv. Jeg skal være ærlig, og hvis jeg lyver over for mig selv, kan jeg ikke bidrage og hjælpe mine holdkammerater. 

- Jeg skal være ærlig at sige, at jeg er er meget langt fra, hvor jeg vil være. Men sådan er fodbold nogle gange, og selv de bedste spillere i verden har nedture. Jeg har en nedtur lige nu - en stor én - og det er ikke der, jeg vil være, men jeg vil ikke lyve overfor mig selv.  

Thomas Delaney er - ligesom Elias Achouri - stærkt utilfreds med 2-3-nederlaget til Viborg, og han mener, at FCK-truppen skal til at finde ud af, om de vil være ligegyldige i den her sæson eller ej.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 22. runde

FT

VFF

3 - 2

FCK

26'
01
Giorgi Gocholeishvili
Mål
41'
02
Jordan Larsson
Mål
48'
12
Serginho
Mål
60'
22
Stipe Radic
Mål
66'
32
Anosike Ementa
Mål
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce