3F Superliga -AGF-direktør straffet for at overfuse dommer
2020-04-23 19:07:04
Foto: Getty Images

AGF-direktør straffet for at overfuse dommer

AGF-direktør Jacob Nielsen er blevet straffet med en bøde af Fodboldens Disciplinærinstans for at overfuse dommerne i en kamp mod Silkeborg i marts.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AGF's direktør Jacob Nielsen er blevet idømt en bøde på 10.000 kroner for at overfuse dommerkvarteten efter nederlaget mod Silkeborg i marts.

Det har Fodboldens Disciplinærinstans besluttet.

Opgøret blev dømt af Benjamin Willaume-Jantzen, og af hans indberetning fra kampen fremgår det, at Jacob Nielsen blandt andet råbte 'fucking fjols', 'I er så fucking ringe' og 'centrumsøgende nar' efter dommerne.

I AGF's redegørelse fastslår Jacob Nielsen, at han ikke kan genkende dommerens gengivelse af forløbet, men han medgiver, at han har henvendt sig i en direkte tone til dommeren.

Jacob Nielsen straffes med en bøde, da han den 24. august 2017 fik en advarsel for usportslig adfærd/overtrædelse af etisk kodeks, står der i kendelsen.

Jacob Nielsen var i kampen især utilfreds med udvisningen af anfører Niklas Backman i det 78. minut. AGF tabte kampen 1-2.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

28 kommentarer

Se kommentarer
Annonce