Fredag aften ruller 3F Superligaen igen.
Forårssæsonen indledes, når AGF tager imod OB på Ceres Park.
Snevejret har hersket over hele landet i det seneste døgn, og ifølge DMI fortsætter det med at sne frem til fredag aften.
Østjyllands Politi fraråder al unødig udkørsel fredag morgen, ligesom DMI har varslet risiko for snestorm og isslag senere i dag.
Der er kampstart 19.00 i Århus, men som det ser ud nu, er der ingen udsigt til en aflysning af fredagens opgør.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi melder ud noget ud, så snart vi ved noget, fortæller AGF til Bold.
Torsdag var Bold også i dialog med AGF, der kunne fortælle, at de var forberedte på nedbøren.
Aarhusianerne har først og fremmest skruet ekstra op for varmen i banen, så den er mere modstandsdygtig over for sneen og kulden.
Derudover har AGF øget beredskabet på stadion og garderet sig med tre kraftige sneblæsere til at rydde banen for den mængde sne, der måtte lægge sig.
Læs mere om det her.

Neestrups bøn hørt: Godt for Superligaen
Hattrick | Afsnit 167Dagens Hattrick starter med Mohamed Salahs skifte til Trabzonspor. Egypteren bliver den helt store stjerne i Süper Lig, hvor han skal danne makkerpar med Aral Simsir.
Læs mere
AGF
OB
3F Superliga



































