23-årige Tobias Anker forlader AGF.
Aarhusianerne meddeler torsdag, at forsvarsspilleren skifter til IK Sirius, som AGF er blevet enige med.
- Vi har stor konkurrence på pladserne i vores central forsvar - også nu hvor Tobias Mølgaard er klar igen efter en længere skadesperiode. Og her er Tobias Anker kommet lidt bag i køen og har haft lidt langt til spilletid.
- Så da han helt naturligt er en ambitiøs og ærgerrig spiller med et ønske om mere spilletid, er det en god aftale for ham nu at få muligheden i den bedste svenske række.
- Anker kommer til en fin klub og vi sender ham afsted med en stor tak for hans altid professionelle og engagerede indsats for AGF og ønsker ham held og lykke i Sverige, siger sportschef Stig Inge Bjørnebye.
Artiklen fortsætter efter billedet

Tobias Anker kom til AGF fra Vendsyssel i sommeren 2023 og nåede 17 kampe og to mål i den hvide trøje. Han havde egentlig kontrakt til 2028 i smilets by.
Sirius blev i 2024 nummer ni i Allsvenskan og har i forvejen Yousef Salech, Marcus Lindberg og Andreas Pyndt i truppen.
Klubbens nyeste dansker har skrevet kontrakt til sommeren 2029.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
Sirius
3F Superliga

































