2023-01-16 11:10:34

AIK har givet Horsens en købsoption: God økonomisk løsning

AIK meddeler, at AC Horsens har en købsoption i lejeaftalen med Samuel Brolin. Klubbens direktør kalder det en god økonomisk løsning for alle parter.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ACH

1 - 1

HOB

AC Horsens har mandag præsenteret nyt blod til keeperposten i form af 22-årige Samuel Brolin.

Svenskeren er lejet i AIK frem til sommer, hvor han vil have et halvt år tilbage af sin aftale i Stockholm-klubben, men AC Horsens har mulighed for at gøre skiftet permanent.

AIK skriver nemlig, at der er en købsoption i lejeaftalen.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AIK har givet Horsens en købsoption: God økonomisk løsning
Foto: Tt News Agency/Reuters/Ritzau Scanpix

- Samuel fik en forespørgsel fra Danmark, som han gerne ville til, og da vi kunne finde en god økonomisk løsning for alle parter, så er vi blevet enige om, at han spiller der indtil sommeren 2023, siger AIK's klubdirektør Manuel Lindberg.

Tidligere er FCK og Brøndby blevet kædet sammen med Brolin.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

ACH

1 - 1

HOB

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce