Fredagens kamp mellem FC Roskilde og Fremad Amager i CampoBet 2. division blev overskygget af en meget kedelig episode.
Fremad Amager-spilleren Hocine Derrar kolliderede i anden halvleg med værternes Valdemar Montell.
Spillerne stødte deres skinneben sammen, hvilket resulterede i en grim skade til Derrar, som har pådraget sig et brud på skinnebenet.
- Mange bekymrede mennesker har skrevet til os efter kampen i går og spurgt ind til Hocine - tak for det!, skriver Fremad Amager på Facebook.
- Hocine har brækket knoglen i skinnebenet og er stadig til behandling på hospitalet. Han har det efter omstændighederne godt.
- Alt det bedste til dig, Hocine. Du er en kriger og kommer stærkt tilbage! Stort tak til FC Roskildes sundhedspersonale, der sammen med vores sundhedsstab var hurtige til at hjælpe til på banen!
Ifølge kampreferatet på FC Roskildes hjemmeside forlod spillere, stab og dommere banen, mens klubbens læge og andre tilså Hocine Derrar.
Efter ca. en halv times spilstop forlod en ambulance igen banen, og kampen fortsatte.
- Det er trist når en ung talentfuld spiller får en så alvorlig skade, og det lagde helt klart en dæmper på sejrsglæden hos FC Roskilde. Alle i FC Roskilde sender en hilsen til Hocine Derrar og ønsker ham god bedring og håber på, at han hurtigt kan komme tilbage igen, skriver FC Roskilde i kampreferatet.
FC Roskilde vandt kampen med 2-0.


Fremad Amager
CampoBet 2. division

































