1. Division -Anfører Wichmann og co. permitteret i Norge
2020-03-22 07:48:41
Foto: Getty Images

Anfører Wichmann og co. permitteret i Norge

Den tidligere AaB- og Viborg-spiller Mathias Wichmann er sammen med resten af de ansatte i den norske klub Jerv blevet permitteret.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

En norsk regel giver virksomheder ret til at permittere sine ansatte, hvilket kort fortalt betyder, at de bliver sendt hjem uden løn. Efter 14 dage har de ansatte mulighed for at opsige kontrakten.

Det har Jerv, der spiller i den næstbedste norske række, benyttet sig af i kølvandet på coronavirus-krisen, og klubben har valgt at permitteret alle ansatte, inklusiv spillertruppen og trænerstaben.

Det går blandt andet ud over klubbens danske anfører, Mathias Wichmann, der har været i klubben siden 2017.

- Det er naturligvis ikke gode nyheder for os at melde ud som arbejdsgiver, men vi møder forståelse fra alle involverede. Nu handler det om at få det bedste ud af situationen og gøre det, der er bedst for Jerv som klub og arbejdsgiver, skriver Jerv.

Jerv har også FC Midtjylland-spilleren Michael Baidoo i truppen på en lejekontrakt.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce