Arsenal gik onsdag aften videre til kvartfinalen i Carabao Cuppen, da de hjemme på Emirates Stadium besejrede Brighton med 2-0.
Mikel Arteta havde til opgøret valgt at give startdebut til 15-årige Max Dowman og 17-årige Andre Harriman-Annous.
Arsenal-træneren var efter opgøret meget tilfreds med det han så fra de to unge spillere.
- Jeg tror, at alle er meget, meget stolte af, hvad de har præsteret, den måde de har reageret på denne enorme udfordring i deres alder, og det faktum, at vi vandt kampen, fortæller Mikel Arteta til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Manageren var generelt meget tilfreds med holdets indsats og avancementet trods de mange ændringer i startopstillingen.
- Det var en smuk aften af mange grunde. Vi er videre til kvartfinalen i turneringen. Vi lavede mange ændringer.
- Vi spillede med et hold, jeg aldrig har spillet sammen før, mod et meget stærkt Premier League-hold, siger Mikel Arteta.
Du kan læse mere om opgøret her.

Arsenal
Carabao Cup






































