
Atletico Madrids sæson er allerede gået lidt på held efter exit fra Champions League og med for mange point op til Real Madrid og Barcelona i toppen af La Liga.
Den Champions League-givende tredjeplads skal blot i hus, og det kunne den blive ude hos Betis, der også er sikret en sæson mere i La Liga. Riza Durmisi var med fra start hos Sevilla-klubben.
De to mandskaber skulle hen til anden halvleg for at få åbnet målscoringen, og det var Betis, der lagde ud.
57 minutter var spillet, da lovende Daniel Ceballos helflugtede uden for feltet. Det knaldhårde forsøg sad midt på målmand Jan Oblak, som dog ikke kunne forhindre bolden fra at gå i mål.
Atletico slog hurtigt igen. Stefan Savic havde sidste fod på en frisparksbold, og så var der udlignet trods højlydte protester fra Betis-spillerne for offside.
Til sidst blev Riza Durmisi skiftet ud, og kampen endte uden vinder, 1-1.
Det var dog mere end nok for Atletico Madrid til at sikre tredjepladsen og hermed Champions League næste sæson, fordi konkurrenten Sevilla samtidig tabte.
I bunden af rækken hentede Gijon en 1-0-sejr over Eibar til sin desperate overlevelseskamp. Men med tre point op til redning og en dårligere målscore end Deportivo ser det mere end sort ud for Gijon før den sidste kamp.


Real Betis
Sporting Gijon
Atletico Madrid
Eibar
La Liga























