2022-07-30 12:29:17

Avis: Brøndby er i dialog med Helsingborg om Gammelby

Ifølge B.T. har Helsingborg set sig lune på Brøndby-backen Jens Martin Gammelby, der i skrivende stund er udlejet til polske Miedz Legnica.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 3. runde

FT

MIL

1 - 2

WTP

Jens Martin Gammelby er et varmt navn i Helsingborg. 

Den svenske klub jagter højrebacken og er derfor i dialog med Brøndby omkring en mulig handel denne sommer.

Det skriver B.T., som forklarer, hvordan Brøndby kan ende med at sælge Gammelby til Helsingborg, selv om højrebacken er på leje i den polske klub Miedz Legnica året ud.

Ifølge avisen har Brøndby en option, der gør det muligt at kalde Gammelby tilbage før tid, og det kan altså blive aktuelt, hvis Helsinborg lægger et bud, som ledelsen på vestegnen er tilfredse med.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Avis: Brøndby er i dialog med Helsingborg om Gammelby
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

27-årige Gammelby har et år tilbage af sin kontrakt i Brøndby, og derfor er det et oplagt tidspunkt for de blågule at lave et salg.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ekstraklasa - 3. runde

FT

MIL

1 - 2

WTP

Annonce

11 kommentarer

Se kommentarer
Annonce