Spillerforeningen har meldt Esbjerg til Arbejdstilsynet, efter flere spillere har fortalt om psykisk og fysisk afstraffelse fra cheftræner Peter Hyballa.
Arbejdstilsynet besøgte Esbjerg den 22. juli, men siden er der ikke sket mere i sagen, fordi klubbens interne undersøgelse af arbejdsforholdene ikke er færdig, skriver Ekstra Bladet.
Avisen har fået aktindsigt i sagen, og her fremgår det, at Esbjergs ledelse til mødet den 22. juli var med til at beslutte, at man ville sikre spillerne anonymitet i den interne undersøgelse, hvilket Arbejdstilsynet og Spillerforeningen begge anbefaler.
Med til mødet var Esbjergs direktør Brian Bo Knudsen, bestyrelsesnæstformand Palle Guldager Kristensen, bestyrelsesmedlem Henrik Jensen og arbejdsmiljørepræsentant Hans Weis Bechmann.
Brian Bo Knudsen fortalte dog til Ekstra Bladet samme dag som mødet med Arbejdstilsynet, at man ikke havde tænkt sig at foretage undersøgelsen anonymt.
- Anonymitet duer ikke, når man skal finde ud af, hvad der er op og ned. Vi ønsker, sandheden kommer frem, og at det bliver fortalt til en uvildig rådgiver. Det er helt frivilligt, om man vil deltage, og processen er i mine øjne rimelig og forsvarlig, sagde Brian Bo Knudsen til Ekstra Bladet den 22. juli.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det fremgår ifølge avisen også på det papir, som spillerne har modtaget fra advokatfirmaet, der står for undersøgelsen, at deres oplysninger kan offentliggøres i ikke-anonymiseret form.
Det er altså to modstridende oplysninger, som Esbjerg-direktør Brian Bo Knudsen har givet til henholdsvis Arbejdstilsynet og Ekstra Bladet samt hvad der fremgår af det konkrete papir i undersøgelsen.
Spillerforeningens direktør, Michael Sahl Hansen, siger til Ekstra Bladet, at Arbejdstilsynet må ud i Esbjerg igen.
- Arbejdstilsynet må hurtigst muligt afsted igen, for vi kan ikke leve med, at unge mennesker oplever denne slags adfærd dagligt, og at ledelsen leverer usandheder overfor Arbejdstilsynet, siger han til avisen.
Brian Bo Knudsen siger, at han ikke præcis kan huske, hvad der blev sagt til mødet med Arbejdstilsynet, men han afviser, at Esbjerg har syltet sagen siden 22. juli.
- Det er ikke sådan, tingene hænger sammen. Denne sag er blevet taget yderst seriøs i EfB, og vi har været nødt til at se, hvor røgen stammer fra, før vi kan slukke ilden, siger Brian Bo Knudsen til Ekstra Bladet.
Han afventer således fortsat undersøgelsen og vil gerne diskutere den, når den er færdig, siger han.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Esbjerg fB
Betinia Liga



































