Barcelonas stadionrenovering trækker ud.
I øjeblikket huserer den catalanske storklub på det olympiske stadion i byen, mens udbygningen af Camp Nou foregår, og sådan har det været hele indeværende sæson.
Oprindeligt var det planen, at man skulle vende tilbage til den sædvanlige arena i slutningen af denne sæson, men det ser ikke ud til at kunne lade sig gøre.
Barcelonas vicepræsident, Elena Fort, sætter nu ord på hele situationen og åbner i denne forbindelse en lille dør for, at det måske alligevel kan lade sig gøre at spille kampe på Camp Nou til maj.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Fra i dag af vil vi ikke længere sætte en præcis dato på, fortæller Fort i programmet Al Suplement fra Catalunya Ràdio.
- Det billede, jeg kan fortælle om i dag, som kan ændre sig i løbet af en uge, er, at arbejdet foregår med høj hastighed. Når tiden kommer vil vi undersøge, om det er muligt at spille kampe (på Camp Nou, red.) i maj, og om det kan betale sig.
- Vi vil se, om det giver meningen at spille kampene, afslutter Fort, der samtidig bekræfter, at man med sikkerhed vil vende tilbage til det sædvanlige stadion fra starten af næste sæson.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Barcelona
La Liga




























