2025-08-05 14:32:02

Bekræftet: Kristoffer Lund rykker til Köln

Dansk-amerikanske Kristoffer Lund skifter fra Palermo til FC Köln på en lejeaftale, det bekræfter Bundesliga-klubben på sin hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

4 - 0

ATA

Kristoffer Lund er ny FC Köln-spiller. 

Det bekræfter Köln på sin hjemmeside, som oplyser, at Lund skifter til klubben på en etårig lejeaftale fra italienske Palermo.

- Da jeg hørte om tilbuddet, kiggede jeg straks nærmere på FC Köln - det er en stor, traditionel klub med en historie og en fantastisk fanskare. 

- Jeg havde også nogle rigtig gode samtaler med ledelsen. Og Köln spiller i Bundesligaen, som er en af de bedste ligaer i Europa. 

- Jeg føler mig klar til det og vil bevise mig selv her – derfor valgte jeg FC Köln, fortæller den 23-årige dansk-amerikaner til klubbens hjemmeside. 

I den forgangne sæson spillede venstrebacken 33 kampe for Palermo i Serie B.

Lund og FC Köln tager hul på Bundesligaen den 24. august, når de gæster Bo Henriksens Mainz.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FCK

4 - 0

ATA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce