Norge skal omsider til VM igen, og nordmændenes næstsidste kamp før slutrunden bliver et naboopgør.
Ståle Solbakken teasede for det i weekenden, og torsdag bekræfter det svenske fodboldforbund, at Sverige og Norge mødes i Oslo den 1. juni.
- Det føles godt at have modstanderen på plads til første kamp i juni, og vi ser frem til at tage til Oslo og spille mod Norge. Det bliver et klassisk nordisk opgør med god energi.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Norge er kvalificeret til VM, og når vi mødes til juni, håber vi også, at vi er det, så kampen bliver en vigtig del af optakten til slutrunden, siger den svenske landsholdschef Stefan Pettersson.
Ligesom Danmark spiller Sverige VM-playoff i slutningen af marts, hvor svenskerne skal slå Ukraine i semifinalen for at møde enten Polen eller Albanien i den afgørende kamp på hjemmebane.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
VM
Sverige
Norge





























