Patrick Olsen skifter AC Horsens ud med B.93.
Det oplyser begge klubber.
Den 32-årige midtbanespiller har skrevet under på en aftale, som løber frem til sommeren 2029.
B.93-cheftræner Kasper Lorentzen er meget tilfreds med tilgangen af Olsen:
- Patrick kommer ind på holdet for at forstærke det med sin enorme erfaring fra mange europæiske ligaer.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hans lederegenskaber og presence på banen er noget, vi har søgt hos de spillere, vi har hentet ind, og her passer han perfekt ind.
- Hans spillemæssige kvaliteter passer lige nøjagtigt ind i den måde, vi gerne vil have, at vores udtryk og spillestil skal være på i B.93, siger Lorentzen.
B.93 rykkede i den forgange sæson ud af Betinia Liga, og den står derfor på CampoBet 2. Division efter sommerpausen.
32-årige Olsen har tidligere spillet for blandt andre AaB, Slask Wroclaw og Inter, inden turen i sommeren 2025 gik til AC Horsens.
På cv'et står der 21 kampe i Horsens-trøjen, men i april kom det frem, at han var blevet smidt af førsteholdet i den storsatsende klub, og Spillerforeningen bekræftede dengang over for Bold, at de var involveret i en sag vedrørende Patrick Olsen.
Nu er tiden i Horsens et afsluttet kapitel.

AC Horsens
B.93
CampoBet 2. division
































