Silkeborg forstærker sig på midtbanen.
Her bliver Adam Wikman hentet på en lejeaftale fra IK Sirius for resten af sæsonen.
Det glæder dig sig over i Søhøjlandet, hvor man har haft snøren ude efter Wikman tidligere.
– Vi har fulgt Adam i en længere periode og synes, han er spændende spiller, der både er løbestærk, teknisk stærk og pasningssikker. Samtidig kan han dominere spillet, siger sportschef Jesper Stüker.
- Han har primært begået sig på 6’er og 8’er positionen i IK Sirius, og har blandt andet vist sig godt frem i en tidligere træningskamp mod SIF. Vi har tidligere haft følere ude efter Adam, hvor det ikke var muligt, men nu var muligheden der
I Silkeborg har man stor forventninger til den 22-årige svensker.
– Vi ser Adam have nogle iøjnefaldende kompetencer, som vi også kan få gavn af, og han har allerede været anfører i Sirius, ligesom han har været ind over det svenske U20-landshold, hvor han blandt andet har optrådt på JYSK park mod Danmark.
- Med andre ord, så ser vi gode muligheder i at kunne udvikle Adam her hos os. Så er det klart, at spilletiden har været faldende i anden halvdel af seneste sæson i Sverige, men det har vi tidligere lykkedes med at løse her i SIF, siger Stüker.
Adam Wikman får nummer 6 i Silkeborg IF.

Make VM Great Again: Schweiz er Dansk, Norge-væddemål & Goodbye Gollum
Drømmeklubben | Afsnit 7Drømmeklubben er tilbage med fantastiske takes fra 1/8-finalerne og ser samtidig frem til de kommende 1/4-finaler!
Læs mere
Silkeborg IF
Sirius
3F Superliga






































