Viborg FF har været på rov hos rivalerne fra FC Midtjylland.
Onsdag har klubberne meddelt, at 25-årige Oscar Hedvall skifter til Viborg på en permanent aftale. Målmanden har fået en aftale til sommeren 2027, oplyser Viborg.
Den nye tilgang glæder Viborg-sportschef Mads Agesen.
- Vi er rigtig glade for, at vi nu får Oscar ind i vores stærke målmandsteam, hvor han skal være med til at styrke konkurrencen på målmandsposten. Han er en målmand med nogle kompetencer, der passer godt ind til vores spillestil, da han er god med fødderne, god i feltet og har et godt redningsspil.
- Han er samtidig en god fyr, der elsker at træne og også bidrager til fællesskabet, hvilket vi sætter stor pris på. Nu glæder vi os til at få ham ind i vores miljø, hvor vi tror på, at vi sammen med vores målmandstræner Kresten kan få løftet Oscars niveau yderligere, siger Mads Agesen.
Oscar Hedvall kom til FC Midtjylland fra Silkeborg i sommeren 2023. Han nåede aldrig at få debut på førsteholdet.
Målmanden har første træningsdag i Viborg torsdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
Viborg FF
3F Superliga



































