Marcelo Bielsa er ude med riven.
Den uruguayanske landstræner fortæller på et pressemøde, at han er bekymret for fodboldens fremtid.
- Fodboldkampe trækker flere og flere tilskuere, men det bliver mindre og mindre attraktivt.
- Det, der engang gjorde spillet til det bedste i verden, bliver ikke prioriteret i dag, og så vil processen slutte. Ligegyldigt hvor mange folk, der ser fodbold, vil det kun gavne forretningen, hvis man ikke sikrer sig, at det, folk overværer, er noget seværdigt – fordi forretningen er kun interesseret i hvor mange, der ser med.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Om et par år vil de spillere, der fortjener at blive set, blive mindre set, og det spil, vi producerer, vil blive mindre ønskværdigt. Den nuværende kunstige tilskuerstigning vil slutte.
- Fodbold handler ikke om fem minutters højdepunkter. Fodbold er meget mere end det. Det er en kulturel udtryksform – det er en måde at identificere sig på.
Bielsa har tidligere været træner for Leeds United, og i det engelske blev han hyppigt rost for sin underholdende tilgang til fodboldspillet.
Nu er han landstræner for Uruguay, der netop har spillet sig i Copa America-semifinalen som følge af en sejr over Brasilien efter straffesparkskonkurrence.

Copa America
Uruguay




























