Serie A -Berardi blev matchvinder med saksespark
Foto: Ciro De Luca/Reuters/Ritzau Scanpix
2021-04-24 22:37:56
Foto: Ciro De Luca/Reuters/Ritzau Scanpix

Berardi blev matchvinder med saksespark

Den italienske Sassuolo-anfører Domenico Berardi scorede et saksespark tæt under mål, som sikrede holdet en 1-0-sejr over Mikkel Damsgaard og Sampdoria.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 33. runde

FT

SAS

1 - 0

SAM

69'
10
Domenico Berardi
Mål

Sassuolo kan fortsat nå en af pladserne, som giver en plads i Europa League til næste sæson.

Det kræver en vild slutspurt, mens Lazio, som er otte point foran, samtidig skal løbe ind i en del nederlag i de resterende kampe.

Lørdag aften stod de overfor Sampdoria, som havde danske Mikkel Damsgaard med fra kampens begyndelse.

Sassuolo kom til opgøret efter en sejr over Milan senest, og man kunne se fra start af, at det havde givet dem selvtillid.

Domenico Berardi tog en god dribletur og hamrede kuglen mod det lange hjørne. Desværre for den italienske kantspiller, så hev Sampdoria-målmanden en fin redning frem og afværgede.

Sampdoria truede dog også i den modsatte ende, hvor Antonio Candreva måtte se sit fine hovedstød blive blokeret i sidste øjeblik.

Første halvleg foregik i ganske fint tempo, men alligevel måtte holdene gå til pause uden scoringer.

Efter pausen kunne man godt se, at Sassuolo havde mest på spil, da de pressede på udeholdets mål.

Midt i halvlegen gav det pote via et saksesparksmål fra Berardi. Anføreren sendte først et hovedstød mod mål, som blev blokeret, inden han saksede bolden i kassen fra tæt hold til 1-0.

Sampdoria satsede dog til sidst, hvilket gav plads til Sassuolo på omstillingerne.

Nettet kom dog ikke til at blafre mere i kampen, hvorfor hjemmeholdet hentede tre point, som betyder, at de fortsat har chancen for at nå sjettepladsen i Serie A.
 

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie A - 33. runde

FT

SAS

1 - 0

SAM

69'
10
Domenico Berardi
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce