2026-08-05 11:03:00

Blatter peger på ny FIFA-præsident: Tiden er inde til en kvinde

Den tidligere FIFA-præsident Sepp Blatter mener, at Lise Klaveness skal være ny FIFA-præsident.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Carabao - 1. runde

I morgen d. 6. aug 20:45

BRI

vs

WAL

Presset på FIFA-præsident Gianni Infantino tager til, og meget tyder på, at hans tid i spidsen for verdensfodbolden kan være ved at rinde ud. DBU er blandt de mange fodboldforbund, der ikke længere har tillid til ham. 

Den tidligere FIFA-præsident Sepp Blatter blander sig nu i debatten og har rettet stor ros mod den norske fodboldpræsident Lise Klaveness, som han har udpeget til at afløse Gianni Infantino.

I et opslag på X fremhæver Blatter Lise Klaveness som en af de få personer i international fodbold, der har turde gå imod flertallet.

- Lise Klaveness fortjener den største respekt. Hun var den eneste, der altid tog et klart standpunkt og ikke fulgte med strømmen. Og i FIFA er tiden inde til, at en kvinde tager ledelsen, skriver Sepp Blatter på X.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM -Blatter peger på ny FIFA-præsident: Tiden er inde til en kvinde
Foto: Brendan Smialowski/AFP/Ritzau Scanpix

Selvom Blatter selv forlod FIFA i kølvandet på korruptionsskandalen i 2015, har den 90-årige schweizer fortsat været en markant stemme i debatten om international fodbolds udvikling og har gentagne gange kritiseret den nuværende FIFA-ledelse.

Gianni Infantino har onsdag indkaldt til et krisemøde i FIFA, som finder sted i Rabat i Marokko.  

Podcast Cover

Vil gennemtvinge FCM-skifte: Magnus Jensen smider bindet

Hattrick | Afsnit 166

Dagens Hattrick starter med FC Midtjyllands interesse i Sønderjyskes Magnus Jensen. Forsvarsspilleren vil også selv skiftet, og mandag havde han således smidt anførerbindet. 

Læs mere
-16:59

Artiklen fortsætter efter indholdet

Carabao - 1. runde

I morgen d. 6. aug 20:45

BRI

vs

WAL

Annonce

18 kommentarer

Se kommentarer
Annonce