Svingdørene i Marienlyst holder ikke juleferie, for søndag kunne den fynske 2. divisionsklub præsentere klubbens sjette nye spiller til truppen, og det er en arbejdsom og rutineret herre, som klubben har fået ind.
Det fortæller Marienlyst-sportschef Rene Stasiak om 30-årige Anders Fønss til klubbens Facebook-side.
- Anders er en rutineret spiller med over 100 divisionskampe. Udover at skulle score mål, er han altid garant for stenhårdt arbejde og aggresivitet.
Fønss er en velbevandret herre i de fynske fodboldklubber, og kontakten mellem Fønss og Stasiak stammer da også fra et ophold i en fynsk klub.
- Jeg har fulgt ham i over ti år og var med til at bringe ham til Næsby, hvor hans talent allerede dengang var åbenlyst.
I Marienlyst skal Fønss hjælpe klubben med at overleve i 2. division, hvor Odense-klubben overvintrer på sidstepladsen i gruppe 2 med kun fire point.

2018-12-23 17:47:01
Foto: Boldklubben Marienlyst
2. Division
23. dec 2018 - 17:47BM-chef: Fønss garanterer stenhårdt arbejde
Marienlyst præsenterede søndag 30-årige Anders Fønss som ny spiller i klubben, og sportschef Rene Stasiak glæder sig til angriberens hårde arbejde og aggressivitet.
1
Annonce

Marienlyst
CampoBet 2. division































