2026-04-06 12:00:00

Bodø-boss siger nej til bejlere: Uinteressant for mig

Kjetil Knutsen tænker ikke over den interesse, der har været i kølvandet på den store succes i Bodø/Glimt. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 3. runde

FT

KBK

0 - 3

BOD

Kjetil Knutsen har leveret imponerende resultater i Bodø/Glimt, som i denne sæson har taget europæisk fodbold med storm. 

Det norske mandskab formåede undervejs at levere mirakuløse resultater i Champions League, hvor sværvægtere som Manchester City, Atletico Madrid og Inter blev besejret. 

Det har selvsagt givet genlyd på tværs af Europa. 

Den 57-årige succestræner er således blevet sat i forbindelse med flere store klubber - heriblandt Celtic og Strasbourg. 

Men det er ikke noget, som han har skænket en tanke, fortæller han i et interview med norske TV 2.

Artiklen fortsætter efter billedet

Norge Eliteserien -Bodø-boss siger nej til bejlere: Uinteressant for mig
Foto: Oscar Del Pozo/AFP/Ritzau Scanpix

- Når et hold klarer sig godt, vil der altid være interesse omkring det. Det må man lære at håndtere og leve med. 

- Men for mig er det meget enkelt. Jeg har forpligtet mig til Bodø/Glimt, og så er jeg 100 procent i Glimt. 

- Al anden interesse er helt uinteressant for mig. Vi er i gang med en sæson, og alt andet end Glimt, som jeg bruger tid på, tager fokus og koncentration væk, siger han.

Bodø/Glimt indleder mandag aften sæsonen i Eliteserien med et udebaneopgør mod Kristiansund.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Eliteserien - 3. runde

FT

KBK

0 - 3

BOD

Annonce

13 kommentarer

Se kommentarer
Annonce