2022-08-26 11:31:18

bold.dk erfarer: AaB vil have Sebastian Grønning

AaB jagter ifølge bold.dk's oplysninger Sebastian Grønning, der netop har fået sin kontrakt ophævet i Sydkorea.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 23. runde

FT

SUW

2 - 3

GAN

Sebastian Grønnings agent har fredag bekræftet over for B.T., at han har fået ophævet kontrakten i sydkoreanske Suwon efter blot et halvt år.

Den 25-årige angriber skal nu gøre op med sig selv, hvor han vil fortsætte karrieren, og en retur til 3F Superligaen synes oplagt.

Ifølge bold.dk's oplysninger har AaB indstillet sigtekornet på Sebastian Grønning, som kender cheftræner Lars Friis særdeles godt fra deres fælles tid i Viborg.

Derudover har Grønning tidligere slået sine folder i Aalborg.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -bold.dk erfarer: AaB vil have Sebastian Grønning
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Han var en del af AaB's ungdomsafdeling og fik da også 14 førsteholdskampe, men det blev aldrig til det helt store gennembrud for ham i klubben.

AaB har Kasper Høgh ude på ubestemt tid med en hovedskade, mens Milan Makaric og 20-årige Anosike Ementa er aktuelt den eneste spydspidser i den nordjyske trup, hvilket klubben gerne vil have lavet om på.

Sebastian Grønning havde oprindeligt kontrakt til udgangen af 2023 med Suwon.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 23. runde

FT

SUW

2 - 3

GAN

Annonce

29 kommentarer

Se kommentarer
Annonce