Flere store bryggerier har lanceret sportsdrikke, som kan forbedre præstationerne på banen, så selv egern og pingviner kan blive sportsstjerner. Men der mangler en sportsøl, der kan fungere som doping for den kræsne sofatræner, og stimulere den taktiske forståelse.
Derfor lancerer vi nu bold.øllen, der er brygget af en erfaren tysk brygmester, og er blevet tilsat fodboldgalskaben fra bold.dk. Øllen har vist glimt af sit potentiale over for redaktionen, og derfor er vi nu klar til at sende den til prøvetræning på de danske fodboldbarer.
Vi har brygget 10.000 halvlitersflasker fyldt med bold.øl, som vi skal have ud til prøvetræning. Har du en bar, der vil have bold.øllen på prøve, eller vil du være med til at bedømme øllens talent, og kan overtale din stambar til at invitere bold.øllen på et prøveophold, så kontakt vores ølmand på bajer@bold.dk.

































