2026-05-15 11:14:22

Bournemouth mister stor profil

Bournemouth bekræfter fredag, at Marcos Senesi forlader klubben denne sommer, når hans kontrakt udløber. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

tirsdag 19. maj

BOU

vs

MCI

Bournemouth mister en af klubbens helt store profiler. 

Fredag oplyser Premier League-klubben således på sin hjemmeside, at Marcos Senesi forlader klubben denne sommer, når hans kontrakt udløber. 

Den 28-årige stopper har været at finde på den engelske sydkyst siden sommeren 2022 og står i skrivende stund noteret for 126 optrædener. 

- Fra den første dag jeg kom hertil, følte jeg mig hjemme i klubben. Jeg er stolt af alt det, vi har opnået de sidste fire år, og jeg er taknemmelig for den støtte, fansene altid har givet mig. 

- Bournemouth vil altid have en særlig plads hos mig, og jeg vil se tilbage på min tid her med gode minder.  

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Bournemouth mister stor profil
Foto: Andrew Couldridge/Reuters/Ritzau Scanpix

- Men først er der stadig to store kampe tilbage af sæsonen, og jeg glæder mig til at se, hvad vi kan opnå sammen, siger argentineren. 

Marcos Senesi er blevet sat i forbindelse med et hav af storklubber – heriblandt Chelsea, Juventus, Barcelona, Atletico Madrid og Tottenham. 

Han står noteret for tre optrædener på det argentinske landshold.  

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

tirsdag 19. maj

BOU

vs

MCI

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce