2. Division -Brabrand holder fast i Øztürk
2016-03-03 10:15:13
Foto: Getty Images

Brabrand holder fast i Øztürk

Brabrand har lavet en aftale med Orhun Øztürk, der det seneste år har været en del af klubbens førsteholdstrup.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Orhun Øztürk startede sæsonen som lyn og torden i Brabrand, hvor han blev noteret for både mål og assists. Siden røg kantspilleren mere end i en bølgedal, men nu er topformen ved at være genfundet.

Det er de så glade for i Brabrand, at man har indgået en ny aftale med Øztürk.

- Orhun er en af vores egne. Det er en spiller, der har udviklet sig flot igennem en længere periode. Han skal dog bygge yderligere på. Han skal have opbygget en større fysik, og så skal han dygtiggøre sig yderligere i det defensive arbejde, siger træner Tom Søjberg til klubbens hjemmeside.

- Orhun kan nogle specielle ting offensivt, der er svære at træne. Det er meget særligt, og derfor ligger fokusset også på at få de sidste elementer med i hans spil. Så skal han nok blive farlig i foråret og på sigt.

Orhun Øztürk nettede i efteråret tre gange for Brabrand, der i foråret spiller med i oprykningsspillet i 2. division.

Annonce
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce