Der er ikke så mange dikkedarer, når Danmark træder ind på Parkens græstæppe foran fulde tribuner torsdag aften.
Det danske landshold skal vinde over Nordmakedonien, hvis drømmen om VM-slutrunden skal holdes i live. Det er vind eller forsvind for de danske tropper.
Men 'forsvind' er slet ikke et tema i den danske lejr.
Målsætningen er at kvalificere sig til VM, og det skal Danmark også.
Der er derfor et stort pres på de danske skuldre, men det er intet problem for Brian Riemer. Landstræneren har i forvejen lagt et gigantisk pres på sig selv.
- Jeg kan sige, at det allerstørste pres er det, jeg lægger på mig selv. Jeg kan garantere alle, at for både spillerne, staben og undertegnede er der ikke noget, som vi hellere vil end at komme til den VM-slutrunde.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det gør, at det pres, der bliver lagt på os selv, er maksimalt. Så vi er udmærket godt klar over, at hvis vi skal have den drøm til at gå i opfyldelse, og hvis vi skal lykkes med den målsætning, så som Morten sagde til mig, så er der to muligheder.
- Det er vind eller vind. Det synes jeg, at vi skal tage til efterretning, siger landstræneren til Bold og den øvrige presse.
Riemer refererer til en samtale med Morten Hjulmand, som ligeledes var med på onsdagens pressemøde.
Han har samme tilgang til kampen mod Nordmakedonien, da det er alt eller intet for den danske profil.


Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Danmark
VM kval. UEFA







































