Traditionsklubben Brønshøj kæmper for tiden for at overleve i 2. division, og midt i den hårde kamp har klubben fået en økonomisk håndsrækning.
Således meddeler klubben, at en anonym giver har doneret 100.000 kroner til Brønshøj Boldklub ApS, og det bliver en stor hjælp uanset, hvad fremtiden bringer.
- Det bliver en utrolig stor hjælp for selskabet, at vi nu får en mulighed for at komme godt i gang med den nye sæson. Vi håber selvfølgelig stadig, at det bliver i divisionen, men skulle det desværre ske, at vi må en tur i Danmarksserien, vil det være en fantastisk hjælp til at komme tilbage allerede i første hug, siger direktør Claus Wiingaard til klubbens hjemmeside.
Inden sidste runde i 2. division er Brønshøj under nedrykningsstregen med et point op til Avarta, der er det eneste hold over stregen, som Brønshøj kan nå.
Brønshøj møder Næstved i sidste runde, mens Avarta har Skovshoved på udebane.

Brønshøj Boldklub
CampoBet 2. division

























