Salget af Jacob Rasmussen til FC Salzburg skal erstattes på Vestegnen.
Brøndby er gået på intensiv stopperjagt.
For det er vigtigt at få fyldt det store hul ud, som klubbens anfører har efterladt sig oven på skiftet til østrigsk fodbold.
- Når en profil som Jacob Rasmussen går ud, så er han svær at erstatte på de spidskompetencer. For Jacob var meget dygtig til det satte spil. Det bliver svært at lave en en-til-en udskiftning, erkender Frederik Birk og uddyber:
- Vi skal finde en type, der kan noget andet. Spille stopperpositionen på en anden måde, siger han og bliver lidt mere specifik på, hvad Brøndby i grunden leder efter.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi er på udkig efter en venstrebenet stopper. Stoppere kan være svære at finde, specielt de venstrebenede. Så det er ikke nemt, fordi de ikke hænger på træerne, siger Frederik Birk.
Brøndby spiller den første testkamp 28. juni, hvor de møder naboerne fra Hvidovre.
Siden venter en testkamp mod Vejle, inden truppen rejser på træningslejr til Østrig.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga




































