27-årige Kevin Long er med i Burnley-truppen på yderste mandat. Forsvarsspilleren blev i sidste sæson først blev bragt i spil, da overlevelsen endegyldigt var sikret, og i denne sæson havde han indtil i weekenden siddet på bænken i alle kampe.
Men lørdag fik han altså chancen fra start mod Watford, fordi Ben Mee måtte sidde over med en skade, og han var meget glad for at få sæsonens første Premier League-minutter i benene.
- Det var dejligt at få chancen - det var ved at være længe siden. Jeg fik sparket lidt af rusten af, siger Kevin Long ifølge Burnleys hjemmeside.
- Det eneste, jeg kan gøre, er at blive ved med at arbejde hårdt på træningsbanen og holde mig selv fysisk klar.
- Gutterne har spillet fremragende og har spillet klubben højt op i tabellen, så jeg kan ikke klage. Men jeg fik chancen og hjalp til at holde nullet, og forhåbentlig imponerede jeg manageren.
- Det er det eneste, jeg kan gøre. Vi må se, hvad der sker tirsdag aften, men jeg er klar, hvis der bliver peget på mig, siger Kevin Long.
Burnley vandt med 1-0 over Watford i weekenden. Tirsdag aften møder klubben Stoke på hjemmebane.
Kevin Long har i alt spillet fem Premier League-kampe. Han fik således debut i den bedste engelske række tilbage i starten af 2015.


Burnley
Premier League






























