

Dominic Calvert-Lewin virker ustoppelig for tiden.
Leeds-angriberen bliver ved og ved med at score mål, så han nu har scoret i de seneste seks kampe i streg.
Mod Sunderland scorede han sit syvende mål i seks kampe, og det er ikke sket i flere årtier.
Man skal tilbage til 1959/1960-sæsonen for at finde den seneste Leeds-spiller, John McCole, som scorede i seks kampe i streg.
Milepælen er Calvert-Lewin da også glad for.
- Det er dejligt at opnå disse ting på et personligt plan. Men for mig er det mest tilfredsstillende de præstationer, vi har leveret som hold, og de resultater, vi har opnået, siger Dominic Calvert-Lewin ifølge BBC Sport.
Artiklen fortsætter efter billedet

Men angriberen er brandvarm og scorer efter velbehag.
- Det er bare dejligt. Alt føles ret flydende i øjeblikket, og som jeg sagde før, jeg kommer ind på de rigtige områder, og spillerne finder mig.
- Jeg tror, det har taget lidt tid for spillerne omkring mig at lære mit spil, og hvad jeg er god til.
- Men jeg kan godt lide at tænke, at når jeg får service, er jeg farlig i boksen.

AGF-miraklet i Poznan
Hattrick | Afsnit 163AGF gjorde onsdag det umulige og overkom et 1-4-nederlag, da de efter straffesparkskonkurrence spillede sig videre mod Lech Poznan i Champions League-kvalifikationen. Bolds udsendte i Polen kommer med en beretning.
Læs mereGør Premier League endnu sjovere!
Tror du, du har styr på stjerner, start 11'ere og styrkeforhold i Premier League? I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, dyster mod venner og får noget på spil i hver eneste kamp – også de kedelige, du normalt bare har kørende i baggrunden.
Vælg dine spillere, ram plet og vind håneretten over venner og kollegaer i Premier Manager. Spillet starter 16. januar 2026 – sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Leeds
Premier League




























