38-årige Djibril Cisse har haft en omskiftelig tilværelse, siden han i 2015 stoppede karrieren for første gang efter et ophold i den mindre klub Saint-Pierroise.
Siden forsøgte han at genoptræne efter problemer i sin hofte, men det projekt afbrød han i 2017 for at hellige sig sin DJ-karriere.
Et par måneder senere genoptog han karrieren i den tredjebedste schweiziske række, inden han stoppede efter en sæson med stor succes.
Men Cisse håber nu på, at karrieren ikke er helt ovre, for han nages af, at han er på 96 Ligue 1-mål i karrieren, og det vil han rette op på, så nu tilbyder han sig gratis til en interesseret klub.
- Det er barren på 100 mål, som nager mig. Jeg har været på 96, siden jeg stoppede. Jeg savner de fire, og det rammer mig, det gør mig skør. Jeg vil tilbage til Ligue 1 for at nå dem. Hvis en klub vil have mig, så kan jeg score dem på to eller tre måneder. Jeg er pænt stædig, når jeg har et mål, så gør jeg alt for at nå det, siger han til sofoot.com og fortsætter:
- Jeg er klar til at komme tilbage og spille gratis, uden betaling, så der er ingen risiko for en klub. I øjeblikket har jeg ikke nogen fremskredne snakke, men jeg håber, at der er klubber, som vil byde sig til.
Cisse afviser, at hans DJ-karriere skulle holde ham tilbage i forhold til at præstere. Han drikker ikke og stoffer tager han heller ikke, siger han.
Desuden mener han, at han kunne have en god indflydelse på en trup med sin erfaring, ligesom han kunne vejlede ungdomsspillere og angribere.
Cisse scorede sine 96 mål i Ligue 1 for Auxerre, Marseille og Bastia.
Hans bedste sæson var i 2004 for Auxerre, da han nettede 26 gange. Siden blev han solgt til Liverpool, som han i sæsonen efter vandt Champions League med.


Ligue 1































