3. division -Claus Madsen bliver midlertidig cheftræner i Næsby
Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
2023-06-19 08:34:40
Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix

Claus Madsen bliver midlertidig cheftræner i Næsby

3. divisionsklubben Næsby Boldklub skriver på sin Facebook-side, at den tidligere Superliga-spiller Claus Madsen skal være midlertidig cheftræner. Han har i denne sæson været assistent i klubben, og Madsen afløser Kristoffer Johannsen. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Der er sket en lille trænerrokade i fynsk divisionsfodbold denne mandag. 

Middelfart Boldklub har nemlig hentet den nu tidligere Næsby-cheftræner Kristoffer Johannsen som ny cheftræner. Næsby har dog allerede afløseren for Johannsen på plads. 

Det bliver nemlig den tidligere Superliga-spiller Claus Madsen, der kommer til at overtage cheftrænerroret midlertidigt hos 3. divisionsklubben, skriver klubben på sin Facebook-side. 

48-årige Madsen har været assistent for Næsby i den netop overståede sæson. 

- Min intention har ikke været at blive cheftræner, men da Kristoffer fik en mulighed fra en lidt højere hylde og klubben ønskede mig til tage tøjlerne nu og her, var beslutningen ikke svær.

- Og selvom det indtil videre er en midlertidig løsning vil jeg forsøge at fortsætte det gode arbejde, som Kristoffer har grundlagt gennem de sidste næsten seks år, siger Claus Madsen til klubbens Facebook-side. 

Madsen har tidligere været assistent i FC Fredericia og cheftræner for Skive. 

Han står noteret for 182 kampe i Superligaen.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce