Den belgiske klub Sporting Lokeren er gået konkurs.
Lokeren, der rykkede ud af Belgiens bedste fodboldrække i sidste sæson, har valgt ikke at appellere dommen, der er afsagt mandag morgen, oplyser den belgiske liga.
Lokeren ligger sidst i næstbedste række og har haft en stor gæld, der har betydet, at klubben under coronakrisen ikke har kunnet betale lønninger til sine spillere og ansatte.
- Til min store fortrydelse og sorg må jeg informere jer om, at vi trods en stor indsats ikke har været i stand til at tiltrække de nødvendige investorer tids nok til at nå deadline, siger formand Louis de Vries til Het Laatste Nieuws.
- Efter en grundig evaluering har vi sammen med vores advokat accepteret afgørelsen i sagen fra domstolen i dag.
Lokeren blev oprindeligt stiftet i 1923 og har i nyere tid været en fast bestanddel af den belgiske Pro League. Klubben har vundet den belgiske pokalturnering i 2012 og 2014.
Danske Preben Elkjær spillede i Lokeren fra 1978 til 1984, mens Alexander Scholz var på kontrakt i klubben fra 2013 til 2015.


Lokeren
1. Division B





















