32-årige Danny Olsen er i dag blevet præsenteret i Hobro, hvor han har skrevet under på en to-årig kontrakt.
Den tidligere FC Nordsjælland-, FC Midtjylland- og senest AGF-spiller skal blandt andet give noget erfaring videre til de unge spillere i Hobro-truppen og til de spillere, der ikke har så meget erfaring med landets bedste række. Men det var den fulde pakke i Hobro, der lokkede ham til det nordjyske.
- Jeg valgte Hobro IK, da jeg har fået et meget positivt billede af klubben. Der virker til at være mange gode folk i klubben, og så er faciliteterne jo efterhånden også blevet rigtig gode her. Jeg har selvfølgelig haft samtaler med Thomasberg, som jeg også kender fra tiden i FC Midtjylland, og den spillestil, han gerne vil praktisere, passer godt til den måde, jeg gerne vil spille fodbold på. Så hele pakken passer godt, siger Olsen til Hobros hjemmeside.
- Jeg skal give noget erfaring videre til de unge spillere i truppen samt til de spillere, som ikke har så meget erfaring med at spille i Alka Superligaen. Derudover skal jeg bidrage med at skabe noget ro og forhåbentligt også score nogle mål. Jeg ser frem til at komme i gang, og jeg glæder mig til at lære mine nye holdkammerater at kende, siger Danny Olsen.
Danny Olsen får trøje nummer 9 i Hobro.


Hobro
3F Superliga





























