



Haugesund havde to danskere med i startopstillingen til søndagens udekamp mod Sandefjord.
Mikkel Fischer og Julius Eskesen var således foretrukket på grønsværen, mens Emil Rohd indledningsvis så til fra bænken.
Herfra kunne det tidligere FC København-talent hurtigt se sine holdkammerater komme bagud efter en kluntet fejl.
Haugesund-keeper Jasper Torkildsen tabte nemlig bolden ud af feltet, og der stod Evangelos Patoulidis klar til at banke Sandefjord i front.
Det blev ikke til flere scoringer i første halvleg, men efter pausen gik det fortsat skidt for den gæstende danskerklub.
Kort inden uret havde rundet en time, kunne Christopher Cheng krydre en lækker dribletur med en god afslutning fra kanten af feltet, og så kom Sandefjord på 2-0.
Herfra så det svært ud for Haugesund, og situationen blev bestemt ikke forbedret ved, at Mikkel Fischer scorede et ærgerligt selvmål ved at forlænge en hjørnesparksserv i eget net.
Ved 0-3 skulle proppen sættes i, men det lykkedes ikke, og i stedet blev Christopher Cheng dobbelt målscorer mod opgørets afslutning, hvor han sørgede for slutresultatet 4-0 til Sandefjord.
Fischer fik sammen med Julius Eskesen hele kampen på banen, mens Emil Rohd blev skiftet ind til den sidste halve time.
Resultaterne fra de øvrige klokken 17:00-kampe i Eliteserien:
HamKam 1-3 Tromsø
KFUM Oslo 5-0 Strømsgodset
Kristiansund 4-1 Rosenborg
Sarpsborg 1-1 Bryne

Haugesund
Sandefjord
Norge Eliteserien



























