3F Superliga -Danske klubber brugte 30 mio. på agenter
2016-04-01 13:10:12
Foto:

Danske klubber brugte 30 mio. på agenter

Klubber og spillere i de tre øverste danske rækker brugte i 2015 lige knap 30 millioner kroner på agenter. FC København fører an med fem millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Som et led i et nyt FIFA-tiltag for at skabe gennemsigtighed skal medlemslandene offentliggøre, hvor mange penge der bliver ofret på agenter.

Det gælder også i Danmark. Her melder DBU, at der i 2015 blev brugt lige knap 30 millioner kroner af spillere og klubber på agenter.

FC København topper med fem millioner kroner brugt på agenter sidste år. Brøndby følger efter med 3,5 millioner kroner. Herefter kommer FC Midtjylland og Esbjerg med hver 2,8 millioner kroner.

Af de nuværende Superliga-klubber ligger Viborg lavest med blot 185.000 kroner spenderet på agenter sidste år.

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce