Seattle Sounders' MLS-mandskab tæller store navne som Clint Dempsey, Nelson Valdez og Andreas Ivanschitz, og på klubbens U23-hold løber der såmænd en ung dansker rundt og drømmer om professionel aftale i USA.
Indtil videre må 21-årige Jakob Granlund dog 'nøjes' med at spille i PDL – Premier Development League – som anses for at være den fjerdebedste række i USA eller den bedste amatørrække.
Granlund, der har en fortid i Ikast FS' ungdomsafdeling, spiller også på tredje år for Gonzaga University, men collegebolden ligger stille om sommeren, hvorfor han og andre af de bedste håbefulde talenter spiller med i PDL frem til starten af august.
- Vi er mere eller mindre sikre på at skulle spille mod Calgary fra vores division om en plads i slutspillet. Jeg har desværre døjet lidt med en lyskeskade på det seneste, men bør være tilbage til de afgørende kampe, siger Granlund til bold.dk og tilføjer om PDL:
- Holdene er meget sammenbragte i PDL, så det lidt anderledes end college-fodbold, men det generelle niveau er ganske pænt, for det er kun de bedste college-spillere, der er med, og det individuelle niveau er højt.
Granlund snuser til MLS-tilværelsen i det daglige, men regner med at skulle tilbage og tage sit sidste år på college, inden han eventuelt tager springet til de professionelles rækker.
- Det er meget spændende og lærerigt, men jeg regner helt bestemt med at gøre mit college færdig. Derefter håber jeg at have gjort så godt et indtryk, at jeg kan tage det næste skridt herovre og blive professionel, siger Granlund, der er søn af agenten Klaus Granlund, der som aktiv spillede blandt andet for klubber som HIK, KB, Hvidovre, Vitesse og Ikast FS.
Granlund nåede et par enkelte kampe for FCM's U19-hold, inden han drog til USA for tre år siden.
mikael@bold.dk


Premier Development League
Seattle Sounders FC U23































