Allsvenskan har sidste spilledag for 2024-sæsonen søndag eftermiddag, hvor alle klubber har været i aktion med kickoff klokken 15.
Kalmar var på forhånd så godt som rykket ned, da deres målscore på minus 20 var væsentligt dårligere end Värnamos minus 10, og selvom Kalmar besejrede Häcken med 1-0, spillede Värnamo 0-0 med Elfsborg og sluttede et point foran.
Värnamo kunne imidlertid være rykket forbi Göteborg, som har seks danskere i truppen, hvis en kombination af faktorer gik op - enten en sejr eller et nederlag på to mål eller flere til Göteborg og point til klubben selv.
Göteborg tabte dog kun med 0-1, og dermed slutter begge klubber med en målscore på minus 10 og 31 point.
Artiklen fortsætter efter billedet

Da Göteborgs målscore hedder 33-43, og Värnamos hedder 30-40, så er danskerklubben sikrede qua flere scorede mål.
Malmö var allerede kåret som mestre, og i slipstrømmen lagde Hammarby og AIK sig på henholdsvis anden- og tredjepladsen.
Allsvenskan holder nu vinterpause indtil den nye sæson starter i april.

AIK
Kalmar FF
IFK Göteborg
Malmö FF
IFK Värnamo
Allsvenskan



























