Efter en afstikker til MCH Arena afvikles pokalfinalen på ny i Parken.
Og ifølge FC Københavns midtbaneslider Thomas Delaney bør det altid være sådan.
Det fortæller han til Bold og øvrige medier ved onsdagens presseseance.
- Med al respekt bliver pokalfinalen spillet, hvor den skal spilles. Det tænker jeg da også glæder Midtjylland, siger Delaney.
Han hæfter sig ved det historiske i, at Parken danner rammen om finalen.
- Der er noget historisk over, at kampen spilles her, folk har fri og sådan noget, siger Delaney, der oplever, hvordan pokalturneringen hele tiden vokser.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det bliver en større og større ting. Der er nok ting, vi kunne gøre for at gøre pokalturneringen endnu bedre, men jeg synes, det er en af de store dage i dansk fodbold. Der er meget at se frem til, lyder det fra FCK-spilleren.
34-årige Delaney spår en spændende affære - især efter at FC Midtjylland ikke længere har mesterskabet at spille for også.
- Vi har set frem til det, og nu er det to hold, der kun har den her titel at spille for, så på papiret bliver det en god kamp, siger midtbanespilleren, der ikke vil vurdere, hvem der er favorit.
- Vi går på banen for at vinde kampen, og jeg tænker, at Midtjylland gør det samme.
- Du skal nok spørge bookmakerne, hvem der er favoritter. Det er ikke et begreb, vi arbejder med i hvert fald.
Pokalfinalen spilles torsdag med kickoff 17.00.


FC København
Oddset Pokalen








































