FC København-cheftræner Jacob Neestrup har flere profiler tilbage på holdkortet, når de lørdag skal forsøge at hente tre point mod Randers FC i 3F Superligaen.
Rasmus Falk og Denis Vavro kan nemlig komme i spil, hvor Neestrup vil se på, hvad det kan blive til for midtbane-kreatøren.
Det ser dog lidt anderledes ud med Vavro, da de i bagkæden er ramt af skader og en karantæne til David Khocholava, og derfor er Neestrup klar til at tage en lille risiko ved at bruge Vavro lørdag.
Det fortæller Neestrup til FCK's hjemmeside.
- Corner og Falk er ved at være tilbage, og så må vi se, hvor mange minutter det bliver til dem.
- Denis er tilbage, nu hvor Khocholava har karantæne, og der er en lille risiko, men vi føler, at vi i vores nuværende situation og her så sent på efteråret kan tage den lille risiko, og det er alle indstillet på.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er ærgerligt med Khocholava, for han har været rigtig stærk for os i efteråret, og han er jo også ude med karantæne på onsdag mod Dortmund. Men så kan han få hvilet den fod, som han har haft problemer med i en periode, så på den måde er der da noget godt ved det, lyder det fra FC København-cheftræneren.
FCK har i den grad brug for tre point, da de efter 14 kampe er placeret på ottendepladsen med blot 18 point.
Men hvis det bliver til en sejr over Randers, vil de snuppe en plads i top seks og blot være to point efter netop kronjyderne på tredjepladsen i rækken.
Der er kampstart mellem Randers og FC København lørdag klokken 16:00.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga







































